Spread the love

Alman üretici Vision iNext konseptini 2020’de üretmeye hazırlanıyor. Otomobil markanın tamamen yeni geliştireceği bir altyapı üzerinde şekillenecek. Yeni alt yapı Bavyeralı markanın hem içten yanmalı motorlara sahip otomobillerinde hem plug-in hibritlerinde hem de tamamen elektrikli otomobillerinde kullanılabilecek bir mimari.

3-Serisi’nden itibaren tüm BMW modellerinin altyapısını oluşturacak olan yeni mimari, markanın gelecek modellerinde daha esnek davranabilmesini mümkün kılacak. Farklı motor tiplerine sahip modellere de adapte edilebilecek mimari, BMW’nin olası arkadan motorlu projelerinde bile kullanılabiliecek.

BMW gelecekteki modelleri için sadece iki platform kullanmak istiyor. Kullanılacak altyapılardan ilki önden çeker modeller için geliştirilecekken, daha pahalı arkadan itiş ya da dört tekerlekten çekişli modeller için farklı bir platform geliştirilecek.

Standart olarak arkaya monte edilmiş elektrikli motora sahip olacak Vision iNext ise bahsedilen ikinci platform üzerine inşa edilecek. iNext’in plug-in modelleri ise arka akstaki elektrikli motora ek olarak ön tarafta da içten yanmalı bir motora sahip olacak. Geleneksel içten yanmalılar ise BMW’nin yıllardır kullandığı önden motor-arkadan itiş konfigürasyonunu devam ettirecek.

Yeni modüler platformlar ayrıca markanın yeni otonom teknolojilerini de bünyesinde bulunduracak. Bu teknolojiler gelecekten BMW’nin 5. seviye, yani sürücü gerektirmeyen otonoma ulaşmasının yolunu çiziyor. Ancak yakın gelecekte iNext ile seviye 3 otonom sunulması planlanıyor. Bu seviyeye sahip otomobiller 130 km/s’ye sürücünün “ellerini ve gözlerini” kullanmamasını mümkün kılıyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.