Spread the love

BMW crosssover/SUV meraklılarına en çok seçenek sunan markalardan biri. Ancak ezeli rakip Mercedes-Benz’in GLS’sine Bavyeralı üreticiden bugüne dek bir cevap gelmemişti. BMW sonunda pazarın en tepesine yerleşen “en büyük” SUV segmentinde de bir oyuncuya sahip oluyor: 2019 BMW X7.

X7 ismi ilk kez geçtiğimiz sene gösterilen X7 iPerformance konseptiyle karşımıza çıkmıştı. Bir yıl gibi kısa bir sürede Alman üretici seri üretim X7 modelini hazırladı. Seri üretim X7’nin konseptin çizgilerinin daha “evcilleştirilmiş” bir hali olduğunu söyleyebiliriz, ancak ön taraftaki böbrek ızgaralar BMW’nin bu güne dek kullandığı en büyük ızgaralar. Izgaraların iki yanında adaptif LED farlar ve altında devasa hava girişli tampon bulunuyor. Yan tarafa geçtiğimizde ise düz tasarımlı tavan çizgisi, krom çerçeveli geniş cam yüzeyler ve 21 inçlik jantlar dikkat çekiyor. İnce stop lambaları ve elektrikli olarak açılıp kapanabilen iki parçalı bagaj kapağı otomobilin tasarımını arka tarafta tamamlayan detaylar.

İç mekanda ise yeni model bizleri deri, ahşap ve metalik öğelerle bezenmiş oldukça lüks görünen bir kabinle karşılıyor. 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve yine 12.3 inçlik multimedya ekranı standart olarak sunuluyor. Amerika pazarında satılacak otomobillerin diğer standart donanımları ise dört bölgeli klima, 10 hoparlörlü ses sistemi ve üç panelli panoramik cam tavanı içeriyor. 20 hoparlörlü Bowers & Wilkins ses sistemi, çift 10.2 inç ekranlı arka eğlence sistemi, ısıtma ve soğutma özellikli bardak tutucular ve head-up gösterge paneli ise otomobilin dikkat çeken opsiyonları arasında.

Üçüncü sıra koltuk opsiyonel

İçeride dikkat çeken bir özellik de X7’nin isteğe bağlı olarak üç sıra koltuklu satın alınabiliyor olması. BMW’nin açıklamasına göre üçüncü sıra koltuklar “göstermelik” olmayacak, iki yetişkin en arka sırada rahatça seyahat edebilecek, hatta kendi kol dayama ve bardak tutucularına bile sahip olacaklar.

Kaputun altında ise ABD’de iki benzinli, Avrupa’da ise bir benzinli ve iki dizel ünite satışa çıkıyor. xDrive40i isimli model 3.0 litrelik altı silindirli turboşarjlı bir üniteyle geliyor ve 340 HP güce sahip. Dev crossover 3.0 litrelik motoruyla 0’dan 100’e 5.8 saniyede hızlanıyor.

Henüz Avrupa’da satılmayacak olan xDrive50i modelinde ise 4.4 litrelik V8 motorun kapsamlıca geliştirilmiş bir versiyonu bulunuyor. 50i modeli 462 HP gücüyle 0’dan 100’e 5.2 saniyede hızlanıyor, son sürati ise 250 km/s’de limitli.

Avrupa için iki de dizel geliyor

Avrupa’da xDrive40i benzinli versiyonun yanı sıra xDrive30d ve M50d olarak isimlendirilen dizel modeller de sunulacak. 30d modelinde kullanılan 3.0 litrelik altı silindirli dizel ünite 265 HP güç üreterek otomobili 7 saniyede 0’dan 100’e hızlandırırken, dizel ürün gamının yıldızı M50d 394 HP güç ve tam 760 Nm tork sunuyor. X7 M50d 0’dan 100’e 5.4 saniyede hızlanabilirken, son sürati ise 50 km/s’de elektronik olarak limitli.

Her ne kadar böylesi büyün bir SUV isteyenlerin sürüş dinamikleriyle pek işi olmayacak olsa da, bir gelenek olarak marka otomobilin optimum seviyede bir konfor ve sürüş dengesi yakalaması için elinden geleni yapmışa benziyor. X7’nin tüm modellerinde havalı süspansiyon ve Dynamic Damper Control sistemi standart olarak sunulacak. Müşteriler ayrıca Active Comfort Drive isimli sistemi opsiyonal olarak edinebilecekler. Bu sistem kameralar vasıtasıyla otomobilin önündeki zemini tarayarak süspansiyon sisteminin yol koşullarına göre çalışmasını sağlayan bir sistem. Ayrıca BMW müşterilere dört tekerlekten yönlendirmeyi de içeren Dynamic Handling Package, 50i modelinde M Sport arka diferansiyel ve M Sport fren sistemi gibi sportif opsiyonlar da sunuyor.

Tüm modern otomobillerde olduğu gibi X7’de de sürüş asistanları tam takım yer buluyorlar. Şerit takip yardımcısı, aktif sürüş asistanı, çarpışma uyarı ve engelleme sistemleri, kör nokta uyarısı, çapraz trafik uyarısı, sıkışık trafik asistanı ve park asistanı gibi bir çok son teknoloji donanım standart ya da opsiyonel olarak X7’de sunuluyor.

Otomobil önümüzdeki Mart ayında siparişe açılacak. ABD’deki müşteriler şimdiden online olarak rezervasyon yapabiliyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.