Spread the love

Geçtiğimiz günlerde şatafatlı ve neredeyse gülünç derecede lüks bir SUV olan Rolls Royce Cullinan tanıtıldı. Cullinan’ın görüntüsü ise oldukça görkemli, ancak bir o kadar da tanıdık. Tamam, kimse RR’ın otomobil tasarımını baştan icat etmesini beklemiyordu. Fakat otomobilin ilk kamuflajsız fotoğrafları bir çoğumuza déjà vu yaşatmadı mı?

Cullinan ultra-lüks SUV’ler kulübünü Bentley Bentayga ile paylaşıyor; yani bu kulübün şimdiye kadar iki üyesi oldu diye düşünülüyor. Ancak tarihin tozlu raflarını biraz karıştırınca bu düşüncenin pek de doğru olmadığı söylenebilir.

Karşınızda Bentley Dominator; 90’larda Brunei Sultanı için özel üretilen bir çok otomobilden biri. Dominator bir taraftan dünyanın ilk ultra-lüks SUV’si, diğer taraftan da aslında Bentayga ve Cullinan’ın babası (hatırlatmakta fayda var; Bentley 1931’den 1998’e kadar Rolls Royce bünyesindeydi).

90’lı yıllarda Brunei Sultanı’nın dillere destan bir otomobil koleksiyonu olduğu biliniyordu. Ancak koleksiyonda gözden kaçan bir çok otomobil de vardı. Dominator da gözden kaçanlardan biri. 1998’de Autocar bu otomobilin bir incelemesini yayımlayana kadar hiç kimse Dominator’un varlığından haberdar değildi.

Eğer 90’ları hatırlayacak kadar yaşlıysanız bilirsiniz, o dönemlerde lüks bir SUV sahibi olmak istiyorsanız tek seçeneğiniz vardı: Range Rover. Dominator da Range Rover’ın P38A jenerasyonu temelli bir SUV idi. Bu sayede Range’in alt takımını, dört çeker sistemini ve kuvvetle muhtemeln V8 motorunu kullanıyordu. Kuvvetle muhtemel diyoruz, çünkü Bentley bu otomobil hakkında resmi olarak bir kelime bilgi vermedi.

Bentley bu otomobilden Sultan için toplam altı adet üretti. Altı otomobilden biri parlak sarı, biri de parlak kırmızı renkteydi. Tüm otomobillerde krom detaylar, krom jantlar, içeride bol bol deri ve ahşap döşemeler bulunuyordu. Eskimiş fotoğraflardan görebildiğimiz kadarıyla Dominator’un bagaj kapağı iki parçalı; tıpkı Cullinan gibi.

Yeni Rolls Royce Cullinan şüphesiz ki yollara indiği anda en etkileyici otomobillerden biri olacak. Ancak Dominator, İngilizler tarafından üretilen ilk süper-lüks arazi aracı olarak kalacak.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.