Spread the love

Amerika ve Avrupa kültürünü bünyesinde yarı yarıya bulunduran Jeep Compass, Avrupa için üretimini İtalya’ya taşıdı. Bunu yaparken de birçok yenilikleri beraberinde getirdi.

YAZI: VOLKAN HASKÖY

Amerikalı off-road uzmanı, Fiat ile ortaklığı sonrasında Avrupai zevklere daha uygun otomobiller üretmeye başladı. Jeep Compass ismi aslında karşımıza ilk kez 2007’de çıktı. Günümüze geldiğinde ise Compass artık yeni bir motora, Avrupa yolları için yenilenmiş süspansiyon geometrisine ve yeni donanım seçeneklerine sahip.

Konuğumuz olan model ise S donanım seviyesinde. Jeep Compass’a ilk kez baktığımızda S donanım paketi ile birlikte eklenen siyah tavan, özel 19 inç çaplı jantlar ve otomobilin dış mekanında bulunan koyu renkli gövde detayları göze çarpıyor ancak en büyük yenilik otomobilin kaputunun altında yatıyor. Compass’ın, yeni 1.3 litrelik turbo beslemeli motora sahip ünitesi 150 HP güç ve 270 Nm tork üretirken gücünü yere 6 ileri çift kavramalı şanzımanı ile aktarıyor. Off-road hayali kuranlar için küçük bir detay, 4×4 modeli sadece Plug-in Hybrid yani fişe takıp şarj edilebilen modelde satın alınabiliyor.

Yenilenen süspansiyon geometrisi sayesinde Compass segmentinde daha rekabetçi bir konuma yerleşirken kendini de bir adım öteye taşıyor. Selefine göre artan konforu şehir içinde ve otoban kullanımlarında evinizde hissetmenizi sağlarken 6 ileri çift kavramalı şanzıman bu hissiyata katkı sağlıyor. 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli motor otomobilin cüssesi ile rahatlıkla başa çıkabiliyor. Ancak bunları yaparken tüketim konusunda cömert davranıyor. Şehir içi 6.6 litre/100 km, şehir dışı 5.0 litre/100 km olan fabrika yakıt tüketim verisini test süresince, şehir içerisinde ortalama 8.5 Litre/100 km olarak deneyimledik. Jeep Compass’ın, bu yakıt tüketim verisinin otoban sürüşlerinde düşmesini beklemeyin.

Ülkemizde, Premium segmentte yer alan Jeep Compass’ın iç mekanına geçtiğimizde rakiplerinden biraz geride kaldığını söylememiz gerek. Multimedya sistemi ve klima kumandalarına hakim olabilmeniz için otomobilin içerisinde vakit geçirmeniz gerekiyor. Hafızalı deri koltukları, direksiyon ısıtması ve Alpine ses sistemi ile zengin bir donanım seviyesi ile yolcuğunuzun keyifli geçmesini sağlıyor.

Jeep Compass yeni donanım seçenekleri, artan konforu ve güncellenen güç ünitesi ile birlikte rakipleriyle kafa kafaya rekabet edebilecek seviyeye erişmiş. Segmentindeki oyunculardan daha farklı bir tasarım ve outdoor yaşama teşfik eden tarzı ile birlikte çok iyi bir alternatif oluşturuyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.