Spread the love

V12 motorlu yeni Super GT: Aston Martin DBS Superleggera

Aston Martin yeni “amiral gemisi” Super GT otomobili DBS Superleggera’yı tanıttı. DBS ve Superleggera isimlerinin güncel model gamına yeniden dönmesini sağlayan yeni otomobil, Vanquish S’in yerine geldi.

DB11 modelinin hafif alüminyum şasisi modifiye edilerek DBS’e temel oluşturulmuş. Ön tarafta dövme çift salıncaklı, arkada ise çok noktalı bağlantılı adaptif bir süspansiyon sistemi görev yapıyor. GT, Sport ve Sport+ sürüş modlarına sahip otomobil markanın iddiasına göre “unutlmaz bir sürüş deneyimi ve sınıf lideri ara hızlanma performansı” sunuyor.

Aston Martin yeni otomobiliyle süperspor performansını gerçek bir GT otomobilinin rafineliğiyle birleştirdiğini söylüyor. Durağan halden 100 km/s’ye ulaşmak için 3.4 saniyeye ihtiyaç duyan otomobil 340 km/s’lik son sürate sahip. Esas çarpıcı olan değer ise 100-160 km/s hızlanma süresi: 6.4 saniye.

DBS Superleggera’nın gücü 5.2 litrelik bi-turbo V12 motordan geliyor. Motor 715 HP güç ve 900 Nm tork üretiyor. Şasinin içersinde mümkün olduğunda aşağı ve ortaya yerleştirilen makinenin ürettiği güç, 8 ileri ZF otomatik şanzıman vasıtasıyla arka tekerleklere iletiliyor. Otomobil mekanik kilitli diferansiyel ve tork vektöring sistemine sahip.

Aston Martin CEO’su Andy Palmer yeni otomobille ilgili şu sözleri dile getiriyor:

“DBS Superleggera Aston Martin için önemli bir ismin geri dönüşünün yanında, Super GT otomobillerin zirvesine dönüşümüze de damgasını vuruyor. Otomobilin haddinden fazla yakışıklı olan hafif karbon kompozit ve alüminyum gövdesi muazzam bir karizmaya sahip.”

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.