Spread the love

Aston Martin’in gösterdiği 1970 model DB6 MkII Volante temelli konseptin gövdesinin altında dünyanın ilk “tersine çevrilebilir ekeltrik dönüşümü” bulunuyor. Klasik otomobilleri kullanmanın kısıtlanacağı bir gelecek senaryosuna göre geliştirilen otomobil, yakın zamanda tanıtılacak Rapide E modelindeki teknolojiye sahip.

Otomobilin orijinal motor ve şanzıman kulaklarına oturtulabilen “kaset” tipi bir elektrikli güç ünitesi, sahip olduğu ekstra kablolarla DB6’nın elektrik sistemine de güç sağlayabiliyor. Enerji yönetimi ise konsola akıllıca gizlenmiş yeni bir ekrandan monitör edilebiliyor.

İngiliz lüks spor otomobil üreticisi henüz kullanılan teknolojinin detaylarını açıklamıyor. Ancak markanın iddiası, bu işlemin istenildiği vakit tersine çevrilebildiği yönünde. Müşteriler istedikleri zaman otomobilin orijinal motor ve şanzımanını tekrar monte ettirebilecekler; kaset tipi EV çevrimi otomobilin gövdesinde ek modifikasyonlar gerektirmiyor.

Henüz bu otomobil bir konsept, ancak Aston Martin 2019’dan itibaren klasik modellerini elektriklendirmeye başlayacak. Aston Martin Lagonda CEO’su Andy Palmer konseptle ilgili şunları dile getiriyor:

“Klasik otomobillerin gelecekte kullanılması konusundaki sosyal ve çevreci endişeleri tamamen anlıyoruz. Ancak vizyonumuz yeni ve gelecek modellerimizi gözetmekle sınırlı değil; kıymetli mirasımızı da korumak bizim görevimiz. İnanıyorum ki bu görüş markamızı eşsiz kılmakla kalmıyor, alanımızda bizi bir öncü de yapıyor.”

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.