Spread the love

İngiliz lüks spor otomobil üreticisi Aston Martin de kaçınılmaz adımı atıyor. Marka ilk crossover modeli olacak olan DBX’in kamuflajlı görüntülerini resmi olarak yayınladı.

İngilizlerin cephesinde ise birkaç ay önce Rolls Royce Cullinan’ı gördük, şimdi de Aston sahnede. Aslında DBX bir konsept olarak 2015 Cenevre Fuarı’nda gösterilmişti. Aradan uzunca bir süre geçti ve bu sürede otomobilin isminin DBX olmayacağına dair söylentiler bile dolaşıyordu. Bu dedikoduların aksine, Aston otomobili DBX olarak isimlendiriyor. “DB,” yeni crossover’ı markanın ürün gamına bağlarken, “X” harfi de modelin bir crossover olduğunu işaret ediyor.

Servis edilen görüntülerdeki otomobil bol bol kamuflaja sahip olsa da DBX’in markanın yeni nesil spor otomobilleriyle bir çok ortak nokta taşıdığı kolaylıkla görülüyor. Sırf ön ızgaranın şeklinden bile bunun bir Aston olduğunu anlamak kolay.

“Yeni dönemin başlangıcı”

“DB” harfleri ve ön ızgaranın biçimi ne kadar geleneksel olsa da, bu otomobille Aston daha önce yapmadığı şeyler yapıyor. Marka otomobili Nurburgring’in asfaltı yerine off-road parkurlarında test ediyor. Hatta test rotalarından biri Galler Rallisi’nin toprak etapları.

Şef mühendis Matt Becker, “DBX çok farklı tür bir Aston Martin, ancak onu her kondüsyon ve zemin koşulunda test ederek logomuza yaraşır bir araç olduğundan emin olmak istiyoruz,” diyor. Patron Andy Palmer ise, “DBX sadece bir SUV’dan çok daha fazlası; St. Athan’daki yeni tesisimizde üretilecek ilk otomobilimiz olacak. DBX şirketimizin uzun tarihindeki farklı bir dönemin başlangıcını temsil ediyor,” diye ekliyor.

Aston’un DBX’i nasıl konumlandıracağı ise henüz net değil. İhtimaller arasında Maserati Levante ya da Jaguar F-Pace sınıfında rekabet etmesi ya da bir üst segmente çıkıp Bentley’in Bentayga’sı veya Lambo’nun Urus’unun karşısına çıkması bekleniyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.