Spread the love

Seat, SUV ailesinin en yeni ve en büyük üyesi Tarraco’yu tanıttı. VW Grubu’ndan tanıdık bir çok detaya sahip olan yeni SUV bir İspanyol olabilir ama Almanya’da üretiliyor!

Seat’ın üçüncü SUV’si Tarraco, Ateca ve Arona’nın üstünde konumlanıyor. VAG’ın diğer C segmenti SUV’leri Kodiaq ve Tiguan Allspace ile bir çok ortak noktası olan yeni SUV, MQB platformu üzerine inşa ediliyor. Platformun uzun şasi versiyonu olan MQB-A’yı kullanan Tarraco’nun ön yüzü Seat’ın çizgilerini taşırken yandan Tiguan’ı, arkadan da Kodiaq’ı andıran bir tasarıma sahip. Ön yüzde dikkat çeken yeni tasarımlı radyatör ızgarası ve farlardaki LED şeritlerin çizgisi Seat’ın önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan tasarım anlayışına ait.

İsmini Akdeniz şehri Tarragona’dan alan otomobil, 4,735 milimetrelik uzunluğa ve 1,658 milimetrelik bir yüksekliğe sahip. Otomobille alakalı açıklanan tek ölçüler bunlar, dolayısıyla henüz rakamsal olarak iç mekan ya da bagaj hacmi konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Volkswagen Grubu ve Seat modellerinden tanıdığımız detaylar otomobilin kabininde de kendini belli ediyor. 10.25 inçlik Digital Cockpit’in de sunulduğu kabindeki en büyük farklılık artık konsola gömülü olmayan infotainment ekranı. Mercedes-Benz modellerindekine benzer bir şekilde tablet tasarımlı olan yeni ekranın en büyük versiyonu 8 inç. En üst versiyon olan Navigation Plus’ta jest kontrolü de sunuluyor.

Tarraco’nun teknik altyapısı gibi motorları da tanıdık. Benzinli cephesinde 150 HP güç sunan 1.5 litrelik TSI motor manuel şanzıman ve önden çeker kombinasyonuyla satın alınabilirken, 190 HP’lik 2.0-litre TSI ünite DSG şanzıman ve 4Drive dört tekerlekten çekiş sistemiyle alınabiliyor. Dizel tarafında ise 150 ve 190 HP’lik iki 2.0-litre ünite sunuluyor. 150 beygirlik motor hem önden çeker ve manuel şanzımanla, hem de dört çeker ve DSG şanzımanla alınabiliyor. Güçlü dizel ise sadece DSG ve 4Drive ile sunuluyor. Marka ilerleyen dönemlerde alternatif güç üniteleri de sunacağını belirtiyor.

Otomobilde dikkat çeken bir başka teknoloji ise aktif süspansiyon sistemi Dynamic Chassis Control (DCC) ve beraberinde gelen farklı sürüş modları. Çok çeşitli sürüş destek sistemleri de sunan Tarraco’da şerit takibi ve bisikletlileri ve yayaları da tanıyan çarpışma önleme sistemi Avrupa pazarında standart sunuluyor. Kör nokta uyarı sistemi, tabela tanıma, sıkışık trafik asistanı ve adaptif hız sabitleme gibi donanımlar ise opsiyonel.

SE ve Xcellence donanım seviyeleriyle 2019 başında satışa sunulacak otomobil, Aralık ayında ön siparişe açılacak. İspanyol markanın yeni SUV’si ile ilgili bir ilginç detay da grubun Wolfsburg tesislerinde üretiliyor olması!

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.