Spread the love

Volkswagen’in 2016 yılında ikinci nesli ile pazara sunduğu Tiguan, o tarihten sonra diğer modellerin ilham kaynağı oldu. Şimdi yeni yüzüyle hedefleri daha da büyük.

Günümüze kadar 6 milyon adetin üzerinde Tiguan üretildi. 2019 yılında 911 bin adetlik üretimle tüm Volkswagen Grubu’nun en başarılı modeli oldu. Bu başarıyı yeni yüzüyle pekiştirmek istiyor. Daha dijital ve daha modern hali ile SUV segmentinde büyük hedefleri var.

Yenilenen halinde ön bölüm dikkat çekiyor. Yeni VW logosu ön bölümdeki yerini almış. Radyatör ızgarası ve LED ön farların birbirini tamamlaması onu daha geniş gösteriyor. Ön va arka tamponlar tamamen yenilenmiş. Bagaj kapağı üzerinde yer alan “Tiguan” yazısı ise VW logosunun altına yerleştirilmiş. Dört tekerlekten çekiş sistemi 4MOTION versiyonun logosu da yeniden tasarlanmış.

Yeni IQ. Light ilk kez kullanılıyor

Yeni Tiguan’da ilkler de mevcut. Markanın IQ. Light-LED matrix farlar ilk defa bu modelde kullanıldı. Her far modülünde yer alan 24 LED, en optimum aydınlatmayı sağlamak amacıyla yol ve sürüş koşullarına göre birbiriyle entegre bir şekilde çalışıyor. IQ LED Matrix ön farların standart olduğu versiyonlarda dinamik ön sinyaller de yer alıyor. LED teknolojisine sahip stop grubu da tamamen yeni bir dizayna kavuşuyor. Elegance ve R-line donanım seviyesinde standart sunulan yeni tasarıma sahip LED “High” stop lambaları dinamik sinyal özelliğini de içeriyor.Volkswagen’in son teknoloji sürüş asistan sistemleri için marka çatısı olan IQ.DRIVE ile sunulan yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” Yeni Tiguan’da sürüş deneyiminin bir adım öteye taşıyor. Tiguan’da ilk defa kullanılan bu sistem 210 km/s hıza kadar direksiyon, frenleme ve hızlanma işlemlerini devralabiliyor. Adaptif Hız Sabitleyici ve Şerit takip asistanı “Lane Assist” fonksiyonlarını kullanan sistem, direksiyon üzerinden tek bir tuş ile aktif hale getirilebiliyor.  Sistem aktive edildiğinde dokunmatik sensörler içeren yüzeylere sahip direksiyona sürücünün ellerinin temas etmesi yeterli oluyor.

Yeni Tiguan’da isteğe bağlı olarak sunulan yüksek kaliteli bir ses deneyimi yaşatan Harman/Kardon ses sistemi yer alıyor. Ses sistemi on adet hoparlöre 480 watt’lık güç sağlayarak keyifli bir müzik deneyimi sunuyor. Ses, önceden ayarlanmış dört ses profili kullanılarak ayrı ayrı yapılandırılabiliyor

Dijital dokunmatik tuşlar

Yeni Tiguan’da direksiyon üzerindeki ve kumanda panelindeki tuşlar yerini dijital dokunmatik “touch slider” özelliğine sahip kontrollere bırakıyor. Orta konsolda, klima kontrol fonksiyonları için yepyeni bir dokunmatik panel bulunuyor. Dokunmatik yüzeylere ek olarak, havalandırma ve klima kontrolü için aynı şekilde “touch sliderlar” yer alıyor. R-Line donanım seviyesinde, hoş bir aydınlatmaya sahip dokunmatik yüzeyleri içeren yeni tasarıma sahip çok fonksiyonlu deri direksiyon dikkat çekiyor. Aydınlatmalı USB-C bağlantı noktaları ise klima modülünün altında yer alıyor. “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor.

2020 sonunda Türkiye’de

Yeni Tiguan, 1.5 lt hacminde 2 farklı TSI güç ünitesi ile tercih edilebiliyor. 150 HP motor gücüne sahip versiyon 7 ileri DSG şanzıman ile sunulurken, 130 HP gücündeki versiyon ise manuel vitesle ile sunuluyor.  Dizel motor olarak da 2.0 lt hacme sahip 150 HP gücündeki TDI seçeneği yer alıyor. Yeni Tiguan’ın, Life, Elegance ve R-Line yeni donanım versiyonları ile Türkiye’de yılın son çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.