Spread the love

Tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek sürüş güvenliğine ciddi bir katkı sağlayan ABS ile tanışmamızdan bu yana 40 sene geçti!

Özellikle ıslak zeminlerde sert frenleme esnasında direksiyon hakimiyetini korumak, otomobil tarihinin en önemli güvenlik problemlerinden biriydi. ABS, yani kilitlenme önleyici fren sistemi tanıtıldığında güvenlik konusunda büyük bir çığır açtı. Hatta bunun yanında ABS, otomobilleri “dijital teknoloji” ile tanıştıran ilk tertibat oldu.

ABS ile bizi tanıştıran markalar ise Mercedes-Benz ve Bosch oldu, ki bu markaların ilklere meraklı olduğunu düşününce bu pek de şaşırtıcı gelmiyor. 1978 yılının 22-25 Ağustos günleri arasında tanıtımı yapılan sistem, müşterilere 1978 sonunda W116 kasa kodlu Mercedes-Benz S-Sınıfı’yla sunuldu. ABS tanıtımından yalnızca iki sene sonra tüm Mercedes-Benz binek otomobillerinde bir opsiyon olarak sunulmaya başlandı. 1981 senesinde ise marka bu opsiyonu ticari araçlarında da sunmaya başladı. Takvimler 1992 senesini gösterdiğinde ise tüm Mercedes-Benz otomobilleri standart olarak ABS sistemiyle donatılmış bir şekilde satılıyordu.

Alman marka zamanında bir broşürde ABS’yi şu kelimelerle anlatmış:

“Kilitlenme engelleyici fren sistemi, her tekerleğin frenleme esnasındaki dönüş hızını bir bilgisayar vasıtasıyla izler. Eğer herhangi bir tekerleğin yavaşlaması normalden kısa sürüyorsa ve kilitlenme riskiyle karşılaşmışsa, sistem o tekerleğe uygulanan frenleme basıncını otomatik olarak düşürür. Tekerleğin hızı normale döndüğünde ise sistem fren basıncını tekrar arttırmaya başlar. Bu işlem saniyeler içerisinde çok kez tekrarlanır.”

Karmaşıkmış gibi gelse de aslında ABS’nin yaptığı iş oldukça basit. Ve sistemin sağladığı güvenlik, kimi senaryolarda ölümle yaşam arasındaki çizgiyi belirliyor. En kaygan koşullarda bile sürücünün fiziksel olarak maksimum frenleme gücünü kullanabilmesini sağlarken, tekerlekler asla kilitlenmediği için yüzde yüz direksiyon hakimiyetini mümkün kılıyor.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.