Spread the love

BMW de diğer çoğu marka gibi “elektriklenme” sürecine büyük yatırımlar yapan markalardan, hatta sırf elektrikli otomobillerine ayırdığı bir model gamı da var; BMWi. Ancak Bavyera’lı üreticinin bu duruma biraz daha muhafazakar bir biçimde yaklaşarak gelecekte tamamen elektrikli modellerin ürün gamının yalnızca bir kısmını oluşturacağını belirtiyor.

GoAuto’ya yapılan bir açıklamada Alman üretici, 2030 senesinde ürün gamındaki otomobillerin yüzde 85’inin içten yanmalı motorlarla satılacağını söylüyor. BMW Ürün Geliştirme Şefi Klaus Frohlich, “En iyimser senaryoda otomobillerimizin yüzde 30’u tam elektrikli ya da hibrit olacak, yüzde 70’lik dilim ise içten yanmalı motorlardan oluşacak. Yüzde 30’luk kısmın içine hibritlerin de dahil olacağını düşünürsek, içten yanmalı motorların dahil olduğu dilim için yüzde 85 diyebiliriz” diyor.

Peki Mercedes-Benz ve Jaguar bile geleceklerinin tamamen elektrikli olacağını düşünürken, BMW neden hala bu muhafazakar durumda? Cevabı basit: Elektrikli otomobillerin dünya genelinde tam olarak benimsenmemesi ve altyapı eksiklikleri.

BMW, dünyanın belli yerlerindeki altyapı eksikliklerinin elektrikli otomobillerin yolları tamamen domine etmesinin önündeki en büyük engel olarak görüyor. Frochlich bu bölgelerin genellikle Rusya ve Avustralya olduğunu belirtiyor, ancak dünyanın bir çok bölgesinde içten yanmalı motorların “uzun bir süre daha” kullanılacağını da belirtiyor. Bu pazarlarda satış yapabilmek için BMW’nin içten yanmalı motorların üretimine devam etmesi gerekiyor.

BMW bu yaklaşımıyla “elektrifikasyon”a giden yolda adımlarını yavaşlatan ilk marka oluyor. Marka manuel şanzımandan vazgeçmiş olsa da en azından benzinli motorlarını üretmeye devam ederek bizim gibi meraklılar sevindiriyor!

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.