Spread the love

BMW gelecek nesil 3 Serisi’nin kamuflajlı görüntülerini ve otomobille alakalı bazı detayları yayınladı.

Marka yeni motorun performans değerleri hakkında pek ipucu vermese de, yeni otomobille birlikte sunulacak 4 silindirli ünitenin “kapsamlıca yenilendiğini” belirtiyor. Seri üretim bir BMW’nin kaputunun altında görev yapmış en güçlü dört silindirli ünite olacak olan motor, bir önceki nesil motorlardan da yüzde 5 daha tutumlu olacak. Bu tutumlulukta motor kadar gücü aktaran geliştirilmiş sekiz ileri şanzıman da rol sahibi olacak.

Yeni 3 Serisi’nin geliştirmeleri elbette motorla sınırlı değil. Paris fuarında ortaya çıkması beklenen otomobilin bugüne kadarki en sporcu sedan olacağı söyleniyor. Önceki nesline göre 10 mm alçalan otomobil, aynı zamanda 55 kilo da daha hafif. Gövde rijiditesi de arttırılan otomobilin ağırlık dağılımı bir BMW geleneği olan 50:50 orana sahip olmaya devam ediyor. Rijitlik ve ağırlık dağılımının yanında mühendislerin otomobilin süspansiyon sistemi için de çok çalıştıkları belirtiliyor. Mühendisler yeni bir sönümleme sistemi geliştirmişler. Markanın iddiasına göre yeni sistemdeki amortisörler “yayların çalışma aralığına bağlı olarak devamlı olarak” çalışıyor ve bu sayede yoldaki bozuklukların “nazikçe ve net bir şekilde” absorbe ediliyor.

Standart süspansiyonun yanında sunulan M Sport süspansiyonlar ise işin biraz daha sporcu kısmına odaklanıyor. M süspansiyonlu otomobiller standarda göre yere 10 mm daha yakın olacak ve 18 inçlik jantlarla sunulacak. M süspansiyon yeni modelde daha sert yaylara, daha rijit stabilizörlere ve ek gövde gergilerine sahip olacak. Ayrıca M süspansiyonlar artık sadece Değişken Spor Direksiyon sistemiyle birlikte sunulacak. Performansa yönelik diğer bir geliştirme ise elektronik kontrollü kilit sistemine sahip M spor diferansiyel. Sistem DSC ile paralel çalışacak ve önden ya da arkadan kayma durumlarına DSC’nin fren müdahalesinden önce etki edecek.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin.