Spread the love

Citroen markası, DS3 ile farklı bir hava yakaladı. Bu havayı DS4 ile devam ettirmek istiyor. Fakat DS4, küçük kardeşi DS3’ten çok,  C4 ile benzerlik taşıyor.

Türk filmleri geldi aklıma. İki kardeş birbirinden koparılır çocukken. Yıllar geçer büyürler ve kader bu ya karşılaşırlar. Arkadaş olurlar ve sonra ilahi duygular, hisler ve tesadüfler onların kardeş olduğunu gösterir birbirilerine. Evet, bu sahneler Türk filmlerinden… Konuyla ne alakası var diyeceksiniz. DS4, her ne kadar DS3’ün abisi olsa da C4 modeline olan benzerliği gözlerden kaçmıyor. Tasarım konusunda farklılıkları var tabii. Ama ilk bakışta, C4’ün elden geçmiş hali diyorsunuz. Tabii bu ‘elden geçmiş’ cümlesi sizi yanıltmasın. Tasarım konusunda ayrıntıları kaçırmamak lazım. DS4’ün logosundaki harekete benzer çizgileri, hemen hemen her yerde kullanmışlar. Yanlarda, stoplarda hep bir hareket var. Bu tasarım, dinamikliği açısından göze hoş geliyor. LED gündüz farları ön tampona alınmış ve farklı bir yüz oluşturulmuş. Dinamik görüntüsünü arka bölümde destekliyor. Arka bölümde krom çıta sportif duruyor.

İç mekanda çok büyük bir hareket yok. C4 ile ciddi benzerlikleri mevcut. Yüksek sürüş pozisyonu ve ön camda bulunan güneşlikler farklı. Güneşlikler hareket ediyor; görüş açısı ve ferahlık adına çok şey katıyor. Tasarım konusunda arka kapıları es geçmemek lazım. Coupe görüntüsü vermek için ve açıldığında sivri bir uca sahip arka kapının günahı camlar olmuş. Bu tasarımı vermek için arka camların açılımını iptal etmişler. Budurum, tüketici açısından nasıl karşılanır bilmem ama yüksek yapısına rağmen arka koltuklara inip binmeler biraz güç. Kurban olan sadece cam değil! DS4 sürüş dinamiği açısından C4’ten biraz farklı. Test konuğumuzdaki 1.6 e-Hdi üniteden çok keyif aldığımı söyleyemem. 112 HP’lik güç ve 270 Nm’lik torku DS4’ü performans konusunda zorda bırakmıyor. Fakat MCP şanzımanı, kişisel kullanım zevklerime biraz aykırı. Vites değişimlerindeki sarsıntı ve turbonun yetersizliği can sıkıyor. Bu durumda, ben direksiyon arkası kulakçıklarla kontrolü biraz olsun kendi insiyatifime dönüştürüyorum.DS3’teki gibi farklı hisler vermese de farklı bir dili var DS4’ün. Fakat C4 yerine DS4’ü alır mıyım bilmiyorum? Kararsızım! Üstelik 13.200 TL daha fazla cebimden para çıkacak. Burada DS4’ün başarısız olduğunu söylemiyorum. Bu ailede yani Citroen’in ürün gamında çok benzer diğer modeli ile kıyas yapıyorum. Tercih sizin… DS4 50.250 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Test konuğumuz olan 1.6 e-HDi seçeneği ise 64.250 TL.

Did you like this? Share it:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin.